Profilaktyka

Pierwszym krokiem w leczeniu próchnicy i paradontozy jest profilaktyka stomatologiczna. Przestrzeganie higieny jamy ustnej jest kluczem do utrzymania zdrowych zębów.Profilaktyka opiera się na walce z płytką nazębną. Zabiegi profilaktyczne razem z codzienną pielęgnacją  gwarantują pacjentowi zdrowie zęby i dziąsła. Badania profilaktyczne przeprowadzane w naszym gabinecie mają na  celu wykrycie próchnicy we wczesnym stadium jej rozwoju. Regularne wizyty zapobiegają powstawaniu wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej. Oferujemy naszym pacjentom pełen zakres profesjonalnych zabiegów profilaktycznych:

  1. Skaling- przed przystąpieniem do leczenia każdy pacjent jest poddany profesjonalnemu oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego. Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna, która stanowi siedlisko groźnych bakterii dla organizmu. Systematyczne usuwanie kamienia zapobiega rozwoju chorób przyzębia (paradontozy).
  2. Piaskowanie – zabieg ten wykonywany jest po oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego. Za pomocą piasku stomatologicznego (pod ciśnieniem) usuwane są osady i przebarwienia znajdujące się na powierzchni zębów. Zabieg ten polecany jest w szczególności osobą palącym i smakoszom kawy i herbaty.
  3. Fluoryzacja- zabieg wzmacniający szkliwo zębów i zwiększający ich odporność. Ten zabieg przeprowadzany jest po skalingu lub/i piaskowaniu. Po takim zabiegu zęby stają się odporne na bakterie i kwasy powodujące próchnicę.
  4. Lakierowanie- zabieg ma na celu pokrycie zębów lakierem fluorowym. Dzięki temu wzmacnia się szkliwo zębów i zmniejsza nadwrażliwość szyjek zębowych.
  5. Lakowanie - zabieg ma na celu  wypełnienie bruzd i zagłębień zębów przedtrzonowych i trzonowych specjalnymi żywicami , które zapobiegają powstawaniu ubytków próchniczych na powierzchni żującej zębów. Zaleca się aby taki zabieg był wykonywany tuż po wyrznięciu się zęba.

 

  • Każdy z w/w zabiegów (3,4,5) wykonuje się po leczeniu zębów.
  • W zakresie profilaktyki stomatologicznej oferujemy w naszym gabinecie również takie zabiegi jak : przegląd uzębienia , instruktaż higieny jamy ustnej , wskazówki żywieniowe, kiretaż , płukanie kieszonek.